Dům

Celoroční mobilní domy versus bydlení v bytovém domě

Neutrácejte za zbytečnosti

Máte-li možnost financovat pořízení celoročního mobilního domu Lavarohouse.cz, a uvažujete konečně o bydlení ve svém, pak se zamyslete nad výhodami nízkonákladového bydlení ve srovnání s relativním „pohodlím“ v bytě, resp. v městském bytovém domě:

zahrada u domu

Vytápění – dodavatelé dálkového tepla vám naúčtují veškeré dodané teplo, co proudí potrubím do vašeho domu, tedy i to, co sami nemůžete ovlivnit, např. teplo pro sousední byty, ve sklepních prostorách atd. Ačkoli budete šetřit a v bytě mít poměrně chladno, vaši sousedé to dělat nemusí a objem dodaného tepla se stejně musí rozpočítat mezi všechny bytové jednotky. V celoročních mobilních domech je to jinak, tam se vyplatí pořídit krbová kamna, topit dřevem, sice vynaložíte určitou námahu na přípravu suroviny pro topnou sezónu, ale vyjde vás to výrazně levněji.

zelenina ze zahrady

Částka na údržbu domu (fond oprav) – mobilní domy nevyžadují náročnou údržbu, pouze občasné sezonní práce, jako nátěry, výměnu těsnění u potrubí atp. Žádné velké investice, které platíte každý měsíc do společného fondu v bytovém domě.

Energie – na domě je možné instalovat solární kolektory, což je investice, která se vám vrátí hlavně v budoucnu. Tímto způsobem lze ohřívat vodu, ale i vyrábět elektrickou energii, a pokud máte vlastní studnu, můžete se stát takřka zcela nezávislými na dodavatelích energií a stálých platbách daných státem.

Nájemné – a konečně bydlení ve svém znamená konec nájemného a závislosti na pronajímateli. V pronajímaném bytě jste neustále částečně „na ulici“, neboť nevíte, jak se majitel bytu rozhodne s ním naložit do budoucna. Jistě, záleží to na koncepci nájemní smlouvy, ale vy jste jen nájemník, nikoli majitel. Další věc je samotná výše nájemného, jsou to peníze, které doslova vyhodíte, je to způsob obživy a vám to nepřinese žádné výhody. Platby musíte dodržet, jinak porušíte ustanovení nájemní smlouvy a na té „ulici“ skončíte nekompromisně.