Nákupy

Plastová paleta má vyšší nosnost a životnost, než dřevěná

Když spatřilo světlo světa první přepravní paleta, byl to významný den, který vnesl doslova revoluci do logistiky. Díky dřevěným paletám se začalo světem pohybovat velké množství výrobků a lidem to přinášelo zvýšení životní ? úrovně. Přitom není paleta vyrobená ze dřeva žádný technický skvost, je to docela jednoduchá konstrukce nehoblovaných prken a dřevěných špalíků, která na první pohled nevypadá zrovna vábně. Někteří z vás by možná ani nevěřili tomu, že palety unese i dvě tuny nákladu. Je tomu skutečně tak, ani dvoutunový stavební materiál nedokáže dřevo pod sebou rozdrtit.

dřevěné palety

Dřevěné palety dlouhou dobu v logistice dominovaly, a to i přesto, že měly také své neduhy. Dřevo není totiž natolik důkladně ošetřeno proti povětrnostním vlivům a jeho životnost je velmi omezená. Stává se, že po několika týdnech či dokonce dnech je paleta vyřazena z oběhu a nahrazena jinou. Jsou však situace, kdy je vhodné, aby palety vydržely delší dobu, i mnoho let, a také aby unesly vyšší zátěž.

skladové prostory

Takové řešení existuje. Jsou jím plastové palety, speciální výrobky, které bezpečně zvládnou přepravit náklad o hmotnosti pěti tun. Těmto paletám již ty dřevěné nemohou konkurovat a musí ustoupit do pozadí.

Na plastových paletách je možné přepravovat jakýkoli náklad, jejich výhodou je mimo jiné i snadná údržba, co se týče čistoty. Dřevěnou paletu totiž v čistotě prakticky neudržíte, protože nehoblovaná prkna není snadné jen ta očistit tlakovou vodou. V zásadě se s tím ani nepočítá, ovšem přepravujete-li například léky, zdravotnické potřeby a potraviny včetně ovoce a zeleniny, palety by měly být čisté, aby náklad nekontaminovaly plísněmi, bakteriemi a dalšími mikroorganismy. Jedinou nevýhodou plastových palet je, že z nich nevyrobíte nábytek, ovšem toto úskalí snadno oželíte, pokud znáte jejich významné přednosti.