Věda

Překvapivý původ a vývoj velryb

Když se řekne velryba, naprostá většina z nás si představí obrovské zvíře, jako je například keporkak či dokonce plejtvák obrovský. A je pravdou, že jsou v současnosti největšími tvory na naší planetě. Jak ale dosáhly takové velikosti? Na první pohled se to může zdát zvláštní, avšak když se podíváme blíže, zjistíme, že k tomu vedla sice dlouhá, avšak nikoliv složitá cesta.

 

Ta začíná před několika desítkami milionů let, po pádu dinosaurů. V té době došlo k explozivnímu vývoji savců, kteří rychle zabírali uprázdněné niky. A mezi ně patřil i tvor žijící u pobřeží, který se poněkud podobal jak vzhledem, tak velikostí dnešnímu psu.

 

Ten začal trávit stále více času ve vodě, kde lovil nejrůznější živočichy. A jeho tělo se přizpůsobovalo novému prostředí. Z nohou se postupně staly ploutve, dýchací otvor se posunul na vrchol hlavy, zmizela srst. Tělo se stalo štíhlejším a získalo více aerodynamický tvar.

 

keporkak vyskakující z vody

 

Toto byl původní předek všech mořských savců, od velryb přes kosatky až po delfíny. Po svých suchozemských předcích si uchovali nutnost dýchat vzduch, neboť schopnost filtrovat kyslík z vody, kterou má naprostá většina vodních tvorů, se u nich nevyvinula. Získali však schopnost zadržet dech na velmi dlouhou dobu.

 

Postupem času se však i tento tvor diversifikoval, podobně jako jeho suchozemští příbuzní. A stejně jako z předků primátů vznikly například gorily, šimpanzi či lidé, tedy tvorové s poměrně rozdílnou stavbou těla, došlo k podobnému vývoji i zde.

 

ilustrace plejtváka obrovského

 

Část z nich vsadila na rychlost a obratnost, která jim umožnila lépe lovit kořist a zároveň unikat případným predátorům. Z nich se stali dnešní delfíni. Další zase postupně zvyšovali své tělesné rozměry do té míry, že prakticky žádné přirozené predátory nemají. A aby tak velké tělo udrželi v chodu, zvolili potravu, které je v moři nejvíc a která jde získat velmi snadno – kryl.

 

Je samozřejmé, že tato cesta nebyla jednoduchá a bylo na ní i mnoho slepých větví. Svou roli při ní hrály i doby ledové a meziledové, kdy se teplota oceánů snížila či zvýšila. Je tedy zázrak, že je dnes můžeme pozorovat, a rozhodně si zaslouží, abychom je chránili.