Online

Trávíte spoustu času na internetu? Pozor!

Připojení k internetu a přístup k sociálním sítím má dnes téměř každý skoro kdykoliv a kdekoliv – kromě některých nesporných výhod to však přináší i některé nevýhody. Proč je tedy lepší si svůj čas strávený na internetu a sociálních sítích trochu „zkrouhnout“?
 prohlížení mobilu
V případě sociálních sítí a internetu obecně platí pravidlo, že „s jídlem roste chuť“ – tedy čím více budete online, tím více si na používání těchto platforem navyknete a tím více je budete nuceni používat, abyste byli uspokojeni. Někteří tvůrci sociálních sítí jsou si této vlastnosti lidského organismu vědomi, a tak se může bohužel stát, že na základě Vámi prohlíženého obsahu Vám budou ukazovat obsah, který Vám vyplaví určité hormony. Dopamin v případě nějakého uspokojení, kortizol či adrenalin při méně příjemných příspěvcích. A jelikož si tělo na tyto hormony navykne, bude je následovně vyžadovat stále víc a víc a vy budete nuceni být online stále víc a víc, abyste se dočkali toho „svého hormonu“. Omezení sociálních sítí a internetu obecně Vám tak může snížit hladinu stresu a obecně z Vás učinit člověka, který je stabilnější, vyrovnanější a klidnější.
 
Internet a sociální sítě také velmi významně zasahují do Vašeho volného času – pokud někde čekáte, jedete MHD či obecně nemáte co dělat, je pravděpodobné, že začnete scrollovat Facebookem či Instagramem – to je ale často úplně bezúčelné. Mnohem příznivější je například otevřít si nějakou knížku, meditovat, či se bavit s někým, s kým zrovna na daném místě jste. Chatování se konverzaci „face to face“ totiž nikdy nevyrovná.
 time management
Používání sociálních sítí může mít také neblahý vliv na time management a organizování věcí, které prostě musíte povinně stihnout – jak jsme již psali na začátku, sociální sítě Vám sežerou tolik času, že Vám to zpočátku ani nepřijde. Je tak možné, že kvůli tomu, že budete prokrastinovat na internetu, nestihnete udělat včas některé povinnosti a budete je pak muset dělat ve spěchu. Je dobré si tedy stáhnout některé aplikace, které Vám budou měřit, kolik času na které aplikaci strávíte, abyste si svůj online čas mohli lépe rozvrhnout a regulovat.