Dům

Jaká je zima v mobilním domě

Bydlet v mobilním domě znamená žít v přírodě, daleko od města, na čerstvém vzduchu, s vlastní zahradou a možností pěstovat zeleninu a ovoce. Může to také znamenat ušetřit za energie, díky vlastní studni, fotovoltaickým panelům, solárnímu ohřevu vody a samozřejmě díky rozumnému vytápění.

růže na zahradě

Co obnáší vytápění mobilní dřevostavby

Mobilní dřevostavby jsou zateplené objekty a počítá se s nimi pro celoroční bydlení. Jsou také konstruovány s ohledem na vybudování a osazení tepelnými zdroji, jimiž jsou nejčastěji elektrické kotle, přímotopy, anebo krbová kamna. Vytápění elektřinou je sice pro tvůrce domů snazší z hlediska montáže a mnohdy i protipožárního zabezpečení, ale zásadní nevýhodou je závislost na dodavateli energií. Musíte mít k dispozici zkolaudovanou přípojku a přidělený tarif, ovšem za pohodlí se také platí. Topit elektřinou je zkrátka pořád poměrně drahý způsob, jak se doma ohřát, a to i tehdy, jedete-li na nízký tarif, a máte k dispozici akumulační nádrž, tepelné čerpadlo či fotovoltaiku.

slunečnice na zahradě

Dřevěné pelety nebo palivové dřevo – když máte doma krbová kamna, pořád jste svými vlastními pány. Nezajímá vás cena elektřiny, která může být jeden rok příznivá a díky vývoji na burzách a kolísání hodnoty světových měn druhý rok na mnohem větší výši. Podstatné je pouze zajistit dostatečně velký prostor pro skladování dřeva a také být ochotni trochu se fyzicky hýbat (což každému zdravému člověku jen prospěje).

Palivové dřevo se prodává i s dopravou, můžete si jej ovšem odvézt i sami na vlastní náklady a někdy je také možná dohoda se správcem či majitelem lesa ohledně sběru silnějších proschlých větví nebo pokácení mrtvých stromů. Když máte štěstí na dobrou lokalitu a bydlení u lesa, náklady na vytápění vás mohou pak velmi příjemně překvapit – a ruku na srdce, náklady na teplo jsou obvykle největší částkou z rodinného rozpočtu.