Technika

Jaký pevný disk vybrat pro notebook?

Počítače v současné době tvoří neodmyslitelnou součást pracovního i soukromého života téměř každého člověka. Používáme je na nejsnadnější úkony, jakými je např. nakupování, ke globální komunikaci i k zábavě. Jejich velmi rychlý vývoj, který směřuje k neustálému zdokonalování, posouvá technologie, jež byly ještě před deseti lety považovány za moderní, mezi hluboce zastaralé. V současné době již třeba stolním počítačům u běžných uživatelů zvoní hrana a pomalu jsou plošně nahrazovány laptopy (notebooky), jejichž výhody spočívají především v lehkém přenosném designu a variabilitě polohování.pevný disk
Přestože notebooky zpravidla nedosahují výkonnostních parametrů stolních počítačů, díky postupující strategii miniaturizace se jim neustále přibližují. Jedním z kritických aspektů, které umožňují nahrazení starší technologie novou je progresivní řešení pevného disku, jehož kapacita se kontinuálně zvyšuje. Typ pevného disku a jeho parametry jsou jedním z určujících kritérií při volbě notebooku, jelikož předurčují především jeho schopnost zálohovat data a rychlost, jakou je možné daná data opět vyvolat.
V současné době jsou využívány tři typy pevných disků, jejichž specifikace se liší především způsobem ukládání dat. Jedná se o:různé značky laptopů

  • HDD (hard disk drive) – založený na magnetickém zápisu dat na pohyblivý disk
  • SSD (solid state drive) – zápis do paměťových buněk
  • SSHD (solid state hard drive) – kombinující obě technologie

HDD

Pevné disky, u nichž je zápis dat realizovaný magnetickým zápisem na záznamovou plotnu a následně vyvolávaný prostřednictvím čtecí hlavy, jsou nejlevnější při poměrně vysokém objemu úložiště. Tyto disky jsou však velmi křehké a náchylné k poškození zejména rázem. Rychlost čtení dat je nízká, za to se však vyznačují velmi vysokou životností – zápis dat je prakticky neomezený.

SSD

Výhody SSD spočívají především v rychlosti zpětného vyvolání dat z disku a současně možnosti jejich přímého hardwarového šifrování, které je zajištěno algoritmickým výběrem paměťových buněk, do nichž je ukládání prováděno. Znovuzápis dat do promazaných buněk však není neomezený, což zkracuje celkovou životnost tohoto typu pevného disku. Jeho cena je ve vyšší nákladové hladině.

SSHD

Kompromisem mezi HDD a SSD jsou hybridní disky SSHD obsahující obě technologie a spojující jejich výhody. Cena těchto disků je optimalizovaná na výkon (rychlost vyvolání dat), který je dán konkrétní částí disku k tomu aktuálně využívanou.
Při výběru disku je tedy určujícím parametrem cena, od níž se odvíjí kapacita a rychlost vyvolání uložených dat.