Finance

Začněte podnikat! Poradíme vám jak na to!

         Začít samostatně podnikat je pro mnoho lidí skutečná výzva a také nemalé dobrodružství. Můžete dělat to, co vás skutečně baví, jste svým pánem a nikdo vám neříká „co a jak“, nikoho nad sebou nemáte a vše si řídíte a organizujete sami. Ale také za všechno sami zodpovídáte! Pokud budete podnikat jako fyzická osoba, je třeba si uvědomit opomíjenou skutečnost, že za všechny své případné podnikatelské neúspěchy ručíte celým svým majetkem.
 

            Důležité „know how“

 
         Nejtěžší na podnikání je určitě samotné rozhodnutí s podnikáním vůbec začít. Musíte si dobře rozmyslet všechny „pro a proti“, zodpovědět si, co vám podnikání přinese a co od něj vlastně sami očekáváte. Budete si sami organizovat čas, ale nebudete ho mít nakonec ještě méně než dosud? Bude vám stačit vydělávat, abyste měli z čeho žít, nebo čekáte, že se z vás stanou milionáři?  Máte opravdu skvělý nápad a našli jste tu  pomyslnou díru na trhu, která zde chybí? A co místo, kde se vaše provozovna bude nacházet? Protože ruku na srdce v ulici, kde několik obchody s podobným zbožím, s dalším stejného typu asi už těžko prorazíte.
 
 
Formality na úřadech
 
         Samotné vyřízení spojené se začátkem podnikání na všech úřadech složité ani nijak náročné určitě nejsou. Vyřízení formalit spojených s ohlášením živnosti u fyzické osoby zabere většinou pouze pár dnů.

         Živnostenské oprávnění jednoduše získáte podáním ohlášení na živnostenském úřadě, zaplacením poplatku 1000,– Kč a dodáním výpisu z rejstříku trestů.

         Potom je nutné přihlásit se na finančním úřadě k placení daně z příjmu fyzických osob, přihlásit se na zdravotní pojišťovně k placení zdravotního pojištění a také se zaregistrovat na obvodní správě sociálního zabezpečení k platbě sociálního pojištění pokud bude vaše podnikání hlavním zdrojem příjmů. Pokud splňujete podmínky, je třeba také nově zajistit EET.

         Pokud je vaše živnost je „vázaná“ může být vyřízení podnikání o kousek složitější. Ale rozhodně není třeba se příliš obávat. Vše zůstává prakticky stejné, pouze musíte na živnostenské úřadě doložit svoji odbornost a způsobilost k tomuto druhu podnikání. Týká se to například živností typu: oční optik, různých revizí, průvodcovských a záchranářských činností.
 
Finance jsou problém
        
         Začínající podnikatel kromě formalit s vyřízením živnosti může stát před problémem financí. I když budete mít ten nejlepší a neokoukaný nápad, bude vám k ničemu, když vám budou chybět peníze na jeho realizaci. Tuto skutečnost si hodně lidí dostatečně uvědomuje, a proto se v mnoha případech také stává brzdou začínajícího podnikání.

         Pokud nemáme jinou možnost, řešením může být, obrátit se na banky. Je ovšem pravda, že zde může nastat celkem neřešitelný problém, protože na úplné podnikatelské nováčky zde koukají s patřičnou nedůvěrou a pokud úvěr poskytnou, pak pouze s vysokými úvěrovými sazbami. Proto je na místě i tyto aspekty dopředu probrat a dobře se na ně připravit.
 
 
 
Uspěli jste, pak máte vyhráno!
 
         Pokud se tedy na podnikání vrhnete, bude to, jak již bylo řečeno na začátku dobrodružná cesta, kterou však musíte hlavně sami přežít.Je totiž možné, že se vše nebude vyvíjet tak, jak jste si vysnili, přijdou potíže a problémy. A pak se přes veškerou snahu a ambice může stát, že vaše podnikání nebude úspěšné. Uspět v podnikání totiž opravdu není nic jednoduchého a závisí na mnoha různých okolnostech. Ovšem pokud se z vás stanou boháči, máte vyhráno! I když ani pak nemáte jistotou, že váš úspěch bude trvat napořád.