Hry

Dexit ve hrách Pokémon Sword a Shield

Zatímco poslední, sedmá generace obsahovala 800 druhů pokémonů, Sword a Shield jich budou mít pouze 400. Část z nich bude nová, část budou tvořit staří známí. Pro tento kontroverzní krok ze strany Nintenda se vžil název Dexit či Thanosovo lusknutí.
 
Předně je třeba říci, že nevíme, zda se v následujících hrách chybějící pokémoni neobjeví. Prozatím se ale musíme spokojit s pouhými 400 druhy. U fanoušků tento krok samozřejmě vyvolal velké pobouření. Koneckonců hlavním mottem této série je „Chyťte je všechny,“ což zde, poprvé v historii, nebude možné. Vybrané druhy totiž nepůjde ani poslat do nových her ze starších generací.
pokéball v trávě
 
Asi největším zklamáním je, že mezi druhy, které lusknutí nepřežily, patří všichni startovní pokémoni z předchozích generací (s výjimkou Charizarda) a legendární a mytičtí (s výjimkou Mewtwo). Pro soutěžní hráče je to velkou ránou, a to hlavně absence Landoruse, Zapdose nebo Tapu Lele, Fini, Koko a Bulu. Z dalších významných pokémonů lze zmínit například Garchompa nebo Metagrosse.
 
Pravidelné účastníky šampionátů zamrzí také omezení pokémonů, kteří dovedou měnit počasí při svém vstupu do zápasu. Až dosud byli tři druhy přinášející déšť, a to Politoed, Kyogre a Pelipper. Pouze poslední jmenovaný bude ve Sword a Shield.
 
Pro slunečné počasí byl důležitý především Mega Charizard Y či Groudon, ale přinést ho dokáže i Ninetales a Torkoal. Pouze poslední dva jmenovaní zůstávají ve hře. Ano, Charizarda je možné získat, ovšem bez možnosti Mega evoluce (která právě v těchto nejnovějších hrách nebude) není možnost změnit mu schopnost. Zdá se tedy, že dojde ke zvýšení popularity právě Ninetalese.
 hromada pokéballů
U písečné bouře se nic nezměnilo, Tyranitar, Hippowdon i Gigalith jsou stále ve hře. A právě Tyranitar je z nich nejdůležitější. Zdá se, že i on bude nadále tím, kdo písečnou bouři nejčastěji přináší.
 
U sněhové bouře nemáme ještě kompletní jistotu. Víme, že Abomasnow je stále přítomen, otazník však visí nad Alolan Ninetalesem. Kanto Ninetales ve hře je, ovšem zda bude možné transportovat i jeho Alola variantu se dozvíme až po spuštění Pokémon Home, který umožní přenést příšerky z předchozích generací do té nejnovější.
 
Pozoruhodné je, že nejvíce přeživších druhů pochází nikoliv z první generace, jak by se dalo očekávat, nýbrž z páté. A to je opravdu zvláštní, vzhledem k tomu, že většina nejpopulárnějších pokémonů je právě z první generace.
 
Co budoucnost této herní sérii přinese, je ve hvězdách. Já osobně se ale těším na další ročník VGC (Video Game Championship), až uvidím nové strategie a nové tváře. Proto i přesto, že s Dexitem osobně nesouhlasím, hře dám rozhodně šanci.