Nezařazené

Internet jako volnočasová aktivita seniorů

Dnešní důchodci si častokrát, pokud jim to zdravotní stav dovolí, přivydělávají tím, že pracují na zkrácený úvazek nebo chodí na brigádu. Samozřejmě si potřebují ke svému důchodu přivydělat, ale někteří docházejí do zaměstnání jen za účelem komunikace s lidmi, zkrátka nebýt sám. Zvláště ti, kteří byli celý svůj produktivní věk zvyklí na kolektiv kolem sebe, vyhledávají tuto možnost, byť na pár hodin. Ovšem někteří nemají možnost dojíždět z venkova do vzdáleného města nebo mají zdravotní problémy, tak vyhledávají jinou zábavu.
senioři u přístavu.jpg
Mohou jim scházet dřívější aktivity, na které byli zvyklí, ať už ve formě nejrůznějších zájmových a vzdělávacích kroužků, sportovních aktivit nebo kulturního vyžití. Hledají zkrátka nějaké smysluplné využití svého volného času. A toho mají dost. Tak jak ho využít? Mohou číst, chodit na procházky, věnovat se domácím mazlíčkům, scházet se s kamarády. Ale stačí jim to? Někteří mají potřebu stále se vzdělávat, vyhledávat informace, zjišťovat novinky.
wordpress konstrukce.jpg
Toto jim nabízí možnost internetu, ať už ve formě her, emailů, zpravodajství apod. A proč to nevyužít? Pokud se naučí používat svůj počítač a využívat jeho možnosti, proč by nemohli trávit svůj čas, tak jako mnozí mladí, právě takto? Již několikrát jsem četla, že právě důchodci nejvíce rozšiřují spamy, , proto bych chtěla připojit pár osobních zkušeností.
Nemyslím si, že důchodci jsou samoukové, většina z nich se učí právě od svých potomků a mladších ročníků. Například moji rodiče, nyní ve věku 74 let, dostali svůj první notebook před asi deseti lety. Chvilku trvalo, než si osvojili základy a začali ho správně využívat. Ale netrvalo dlouho a někdy se nestačím divit, jak jsou ve svém věku zkušení. Někdy opravdu nechápu, když mi ukazují nějaké novinky, jak tuto službu dokonale využívají. A ne ve formě emailů, ty využívají minimálně. Ale jsou maximálně v obraze v oblasti zpravodajství, kultury i jiného dění. Využívají možnost cestování pomocí některých programů, čtou nejrůznější zajímavosti o místech, kam by se chtěli podívat i kde byli, vyhledávají různá historická fakta, fotky, mapy ale i hry, prostě nabídka internetu je široká a oni ji plně využívají. Takže netrvalo dlouho a musela jsem jim pořídit druhý počítač, pro každého jeden. Během zimních měsíců, kdy nemají práci na zahradě, se právě počítač pro ně stal ceněnou zábavou.
internetové prohlížeče.png
A já si myslím, že je to správné, proč nevyužít nekonečný tok informací, navíc poměrně levně (když pominu poplatek za internet), ale oproti cenám knih a jiných zdrojů takových informací nejsou žádné další náklady. A když je nějaký problém, snažím se jim poradit. Takže pro ně nyní není problém objevit a stáhnout nějaký zajímavý program jakož i kopírovat, skenovat atd. Bohužel někteří obchodníci nejsou připraveni na komunikaci se seniory, nedokážou jim vhodně nabídnout a přiblížit moderní technologie. Je to škoda, protože já jim fandím.