Nezařazené

Mít tak nějaké „autadlo“

Mnozí z nás to zažívají dnes a denně. Jedeme do práce nebo za nějakou jinou povinností či třeba i zábavou, a abychom byli v této včas, vyrážíme nejednou i o poznání dříve, než by mělo být zapotřebí. Protože sice odhadneme nebo z jízdního řádu hromadné dopravy zjistíme, jak dlouho by nám taková cesta měla asi trvat, jenže víceméně automaticky k tomu připočítáváme nějaký čas navrch. Abychom dorazili včas i poté, co se někde nedobrovolně zdržíme.
rogalo nad autem
Znáte to – ulice měst jsou ucpané, na dálnicích se tvoří kolony z nepřeberného množství příčin, tu nás zdrží nějaká havárie, tu práce na silnici, tu nefunkční semafory, tu něco jiného. A my jenom nervózně trčíme na místě, a co chvíli hledíme na ručičky hodinek a trneme.
A pak se z takové práce či zábavy vracíme domů a situace se možná do písmene opakuje. Už bychom chtěli a měli být tam a tam, jenže pořád jsme ještě teprve tady a jen tak se do cíle nedostaneme.
horkovzdušný balón hasiči
Co bychom jenom v takové chvíli dali za to, kdyby se našlo nějaké řešení! Jak jenom by v tu chvíli bylo třeba skvělé, kdybychom se mohli s naším vozidlem vznést do výše a nad tou nehybnou kolonou jednoduše přeletět! Protože nad sebou máme tolik volného místa!
Jenže to nejde. Protože naše auto, případně vlak či autobus, zkrátka létat neumí. A my tak nemůžeme . Snad všem našincům dávno známý filmový hrdina, jenž měl naprosto dokonalé a dokonce i letu schopné auto.
My tak činit nemůžeme.
Ovšem nejspíše jenom prozatím. Protože první prototypy „fantomasovských automobilů“ už jsou na světě. Zatím jde sice jenom o „luxusní hračky“ pro zbohatlíky, ale už dnes se prý počítá s tím, že něco podobného bude v budoucnu dostupné i širokým masám.
Do té doby je však třeba domyslet nejenom nějaké ty technické detaily, ale i další záležitosti, jež provoz podobných vozidel v současnosti komplikují. Protože je třeba v první řadě vyřešit otázku startovacích a přistávacích ploch, jež musí být aspoň dvě stě metrů dlouhé a jež právě na našich silnicích sotva někde nalézáme.
Ovšem už za několik měsíců se prý taková létající auta začnou vyrábět sériově. Prozatím budou tato logicky určena hlavně pro zbohatlíky, kteří si je budou moci vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům dovolit a budou nás tak moci v zácpách kdykoliv předletět.
Ale časem by prý tato mohla být dostupná i všem, stejně jako dnes auta klasická. Čemuž musí ale předcházet i řešení nejednoho dalšího problému.
Třeba jak to zařídit, aby taková létající auta nepadala na hlavy těch dole, až budou nucena zastavit u semaforu umístěného na nějakém tom balónku či obláčku.