Nákupy

Objev zipových sáčků byl převratný vynález

Do zipového sáčku vložíte tekutý, polotekutý, sypký či pevný obsah, vytlačíte ze sáčku vzduch, sáček jednoduše uzavřete uzavíracím zipem a je to. Můžete jej umístit, kam se vám zachce. Jednoduché, že?

zrnka pšenice

Tak je to ale s každým převratným vynálezem. Zdánlivě jednoduchá věc, která vám připadá naprosto banální, ještě před několika desítkami let vůbec neexistovala. Mezi námi jsou stále lidé, kteří pamatují dobu, kdy nikdo neznal žádné zipové sáčky, dokonce ani polyetylen, a namísto nich byli lidé závislí na obyčejných papírových pytlících či papírových obálkách. Podobné to bylo i s objevem suchého zipu, který v polovině dvacátého století světlo světa ještě nespatřil, přesto si děti v té době hráli s bodlákovými květy, díky nimž vlastně suchý zip vznikl.

Měli bychom si občas připomenout historii ne tak dávnou, abychom si více považovali toho, co máme díky šikovným lidem k dispozici, a co nám usnadňuje život. Kupříkladu zmiňované sáčky se zipem.

směs semínek

Zip je spolehlivý – pevnost zipu je dostačují pro to, aby se při běžném skladování neotevřel. Je mnohem pravděpodobnější, že se spíše sáček protrhne při nešetrném zacházení, než aby se sám od sebe rozevřel zip. Můžete tedy do sáčků vložit třeba mouku nebo grilovací marinádu a máte jistotu, že uvnitř zůstane. Díky zipu lze také sáček kdykoli znovu otevřít a uzavřít, opakovaně i několikrát za sebou, není to tedy pevný a nerozebíratelný spoj, který vznikne např. zatavením plastu.

Polyetylen má zdravotní atest – již před mnoha lety jsme se mohli přesvědčit, že polyetylen, z něhož se sáčky vyrábí, není nebezpečný ani domácím zvířatům, ani batolatům a kojencům, ani seniorům a alergikům. Do sáčků z polyetylenu můžeme směle ukládat jakékoli potraviny a skladovat je bezpečně v chladničce, v mrazáku nebo při pokojové teplotě, s ohledem na samotný druh potraviny či suroviny. Takto uložené trvanlivé potraviny, např. fazole, vydrží v sáčku několik měsíců, stejně tak třeba ovocná zmrzlinová dřeň v mrazáku.