Nákupy

Slunce trochu jinak


Již pralidé se na slunci ohřívali a asi se jen divili, jak je to možné, že je to tak velký oheň a nikoho nevidí přikládat. Už ve středověku se začalo slunce využívat, třeba jako hodiny. Vržený sluneční stín ukazoval čas, ale ovšemže ne na minuty. Prostě uběhl den a nastane další.

V naší moderní době jsou již výzkumy tak daleko, že se energie ze slunce zpracovává naprosto běžně. Příkladem mohou být sluneční elektrárny, kterých je nyní všude jak naseto. Sluneční panely jsou skoro všude na každém volném místě a my máme elektřinu zadarmo. Zadarmo?

Ke každé sluneční elektrárně je třeba panelů, a to ne ledajakých. Jsou to vlastně ohřívací plochy, když to vezmeme úplně detailně. Ale není třeba to rozebírat až tak, my se stejně chceme soustředit na něco jiného. Když už totiž umíme sluneční energii zachytit, co pak s ní? Inu co, využijeme ji. Nebo uskladníme.

Uskladníme? Ale jak? Copak jsou to brambory, nebo mrkev, že bychom to šoupli do bedniček a do sklepa?

sluneční panely

Ne, to ne. Ale energie, a to elektrická se uschovat dá, vždyť baterie je vlastně takové skladiště. A už jsem u jádra pudla, už jsme u toho o čem se budeme bavit. Ano jsou to baterie pro solární systémy.

Jistě to bude zajímavá debata, respektive čtení, protože autor článku si vše musel pracně zjistit, aby věděl alespoň něco o této problematice. Přesto nebudeme zajíždět do odborných termínů, ale řekneme si něco o tom spíše všeobecně.

kolektory

Tyto baterie se samozřejmě mezi sebou liší, a to jak vzhledem, tak výkonem ale hlavně cenou. Je jasné, že kvalitnější bude také ta dražší. Při jejich koupi vás pak budou zajímat nejvíce tato tři kritéria. Je to především počet nabíjecích cyklů, napětí baterie a kapacita. Volte raději lithiové, které mají proti ostatním dosti výhod, jako například váha, ale také životnost. V tomto případě není nad čím váhat.

Nuže, vybírejte a přemýšlejte.