Vzdělání

Vytvořte si ideální prostředí ke studiu

Studium je v nepříjemných podmínkách velice těžká a náročná úloha. Je tu mnoho zdrojů, které vás rozptylují od soustředění a učení se důležitého tématu. Abyste se mohli v klidu naučit, musíte si vybrat a vytvořit ideální místo ke studování, a mimo jiné si také připravit věci, co budete potřebovat. Tohle je pět faktorů, které je třeba si zařídit, abyste se mohli v klidu vzdělávat.
píšící muž
 
Místo
Vaše působiště, kde strávíte několik dalších hodin čtením učebnic, knih a studijních materiálů by mělo být v klidném a ničím nerušeném prostředí. Najděte si koutek, kde vás nikdo a nic nebude rozptylovat. Řádně si jej připravte. Snažte se odstranit všechny potencionální původce hluku, šumu a dalších zvuků. Typickým příkladem může být zapnutá televize. Reklamy nebo filmy, které v ní budou vysílat vás mohou svádět se dívat na obrazovku. Nevolte takové lokace, které vás budou nutit dělat všechno jiné kromě studia: například postel, ve které budete pravděpodobně usínat, neboť váš mozek má nastavenou postel jako prostor ke spánku.
 
Věci
Na toto vybrané působiště si připravte všechny předměty, co budete jistě nebo pravděpodobně potřebovat: psací potřeby, studijní materiály, sešity a učebnice. Udělejte si na stole pořádek a udržujte čistý a uklizený stůl od chaosu a nepořádku. Samozřejmostí je nějaká lampička.
 čtení u řeky
Jídlo a pití
Sem tam si můžete dát krátké přestávky. Od pilné nauky si to každopádně zasloužíte. Ještě než s tím začnete, udělejte si malou svačinku, třeba sendvič a nachystejte si dostatek množství pití, tedy kávu, čaj nebo prostou vodu. Dodržujte pitný režim.
 
Cíle
Máte-li před sebou velkou zkoušku, znamená to, že je třeba do své hlavy dostat velké množství informací. Abyste byli efektivní a účinně využili čas, je dobrý nápad si napsat seznam cílů, a čeho chcete dosáhnout a podle tohoto seznamu postupovat. Pamatujte, že je vždy lepší začít od toho nejtěžšího úkolu.
 učící se kluk
Hudba
Ne každý se zcela soustředí, když mu hraje do uší hudba. Já osobně s tím mám problém. Nedokáži klidně myslet, když musím poslouchat muziku, a pokud se mi líbí, lehce na ni v sedě trsat. Nicméně existují tací, kteří to mají přesně naopak. Bez hudby neudělají ani ránu. Vztahuje-li se to na vás, pusťte si klidné instrumentály. Na YouTube najdete mnoho kompilací poklidné muziky vhodné k nauce. Stačí jen zadat do vyhledávacího pole „studying instrumental music“ a naleznete mnoho výsledků na toto hledané kriterium.