Mobil

Proč je Adobe Lightroom jednou z nejlepších mobilních aplikací na úpravu fotek?

Adobe Lightroom je mobilní verzí programu Lightroom CC, kde CC znamená „kreativní cloud“). Přestože lze aplikaci používat zdarma, aby uživatel získal všechny funkce, je třeba si předplatit službu Adobe Creative Cloud.fotografické studio.jpg
O jaké funkce přijdete ve free verzi?

  • Cloudobé úložiště – za předplatné si můžete užívat až 1 TB úložiště
  • Podpora RAW – ve free verzi nelze upravovat fotky ve formátu RAW
  • Adobe Sensei – umělá inteligence, která identifikuje obsah fotografií pro snazší vyhledávání
  • Selektivní úpravy – ve free verzi nemůžete upravovat pouze vybraná místa na fotkách
  • Léčivý štětec – nástroj vhodný pro odstranění šumu a nepřesností ve free verzi nenajdete
  • Geometrie – nástroj pro úpravu perspektivy a rovnání fotek
  • Snadné sdílení – funkce, díky níž můžete zvát ostatní, aby si prohlédli vaše fotky
  • Dávkové úpravy – úprava několika fotek naráz je pouze pro uživatele předplacené verze

 
1 Sdílení napříč zařízeními
Jednou z největších výhod tohoto softwaru je snadné sdílení mezi vašimi zařízeními. Obrázky jsou uložené v cloudu, takže můžete v úpravách pokračovat i na jiných zařízeních. Takže můžete začít upravovat například v terénu hned po pořízení fotografie mobilem, ale detailnější změny dodělat až na větší obrazovce počítače. Dokonce podporuje i webovou verzi, která nevyžaduje žádnou instalaci.
2 Podpora RAW formátu
Fotky v RAW formátu jsou nekomprimované. Zachovává všechna data zachycená senzorem. Sice je větší, ale pro úpravy mnohem lepší. Umožňuje upravovat naprosté detaily a zvrátit změny, které udělal algoritmus fotoaparátu. Podpora RAW zatím není na mobilech samozřejmostí, proto je obrovskou výhodou, že jí aplikace disponuje.
3 Svoboda editace
Mobilní aplikace nijak neomezuje a je v podstatě plnohodnotným zástupcem počítačové verze. Můžete upravovat expozici, kontrast, světelné efekty, stíny, bílou, černou, stíny, odstíny, sytost atd.
4 Skvělá ergonomie UI
Přestože mobilní aplikace vychází z plnotučné verze pro stolní počítače, na pohodlí při použití ovládání prsty se to nijak neprojevilo. Právě naopak. Mobilní aplikace se ovládá skvěle i na dotykové obrazovce pouze za pomoci prstů. A i přesto dokáže poskytnout opravdu profesionální úpravy. Při návrhu aplikace se počítalo s různými úhlopříčkami i rozlišeními a ovládací prvky jsou vždy na logickém místě.barevné oko.jpg
5 Perfektní optimalizace
Vývojáři zvládli optimalizaci mobilní aplikace po výkonové stránce na výbornou. Lze ji tak pohodlně používat i na těch nejlevnějších mobilech. Naproti tomu plnohodnotná verze pro počítače má poměrně vysoké nároky na výpočetní výkon. Adobe přistoupilo k využití cloudové výpočetní síly pro ulevení slabým mobilním zařízením, což se skvěle podepsalo na plynulosti i výdrži na baterii.
 
Příjemným bonusem mobilní aplikace Adobe Lightroom je snadná organizace upravených fotek a spolehlivá záloha, takže o žádné fotky nepřijdete.