Dovolená

Na dovolenou můžete vyrazit, i když musíte šetřit! Jak si užít dovolenou s menším rozpočtem?

Chcete si zajet na dovolenou, ale vaše finanční situace vám to úplně neumožňuje? Ušetřit se dá i na dovolené, jen se musíte umět uskromnit. 

Na dovolenou můžete vyrazit, i když musíte šetřit! Jak si užít dovolenou s menším rozpočtem? 

Na dovolenou se každý rok těšíme všichni, jenže letos, asi více, než kdy dříve, musíme všichni řešit napjatý rodinný rozpočet. I když si ale nemůžete vyloženě vyskakovat, můžete si i tak dopřát rodinnou dovolenou, jen bude možná trošku jiná, než v uplynulých letech. Jak se dá ušetřit na dovolené a jak ji vybrat tak, abyste si to i přesto dokázali užít? 

dovolená v přírodě

Je lepší zůstat doma? 

Dovolená v zahraničí se vždycky prodraží a to hlavně díky tomu, že musíte cestovat dál. Doma ale nemusíte zůstávat. Při plánování dovolené si ale rozmyslete, kam vyrazíte. Jestliže si přece jen neodpustíte zahraniční dovolenou u moře, je třeba propočítat si náklady na cestu. V tomto případě je pak lepší volit veřejnou dopravu, vlaky, ale i autobusy mohou vyjít mnohem levněji, než když se rozhodnete jet vlastním autem. To platí i o letenkách, ty totiž můžete i v sezóně pořídit levně, jen je třeba počítat s tím, že budete muset odletět velmi brzy, letenky, které se předem rezervují, vyjdou mnohem dráž. 

Cesta je nejvyšší položkou vždy, je to tím, že pohonné hmoty jsou dražší a tak je někdy lepší vyrazit jen v rámci České republiky. Určitě se i u nás najdou místa, kde si můžete odpočinout, kde můžete něco zažít a užít si tak skvělou dovolenou. Pak ale na řadu přichází další otázky. Kde budete bydlet a co budete jíst? 

relax na lehátku

Jaký je rozpočet? 

Pokud už si spočítáte cestu, budete vědět, kolik financí vám zbude na to ostatní. Ubytování je mnohdy stejně finančně náročné, jak u nás tak v zahraničí, pokud vám nevadí spát pod stanem, může to být to nejlepší řešení, hodně tak ušetříte, ať vyjdete kamkoliv. To platí i o stravě, pokud si budete vařit sami, případně si předplatíte snídaně nebo rovnou polopenzi, budete na tom lépe, než když budete jíst jen v restauracích. Tam je to samozřejmě vždy nejdražší. 

Určitě totiž budete chtít i chodit po památkách nebo si vyrazit s dětmi někam na nějaké atrakce. A počítejte i s tím, že kdekoliv, kde je hodně turistů, jsou ceny vždy o něco vyšší. Ale ani napjatý rozpočet by vám neměl zabránit v tom, abyste si dovolenou opravdu užili.